Scroll

AX3000 VIRTUAL REALITY


Our VR Technology Revolutionises Communication between Designers and Builders.

Virtual Reality: Tek bir tıklama ile sınırsız 3B-Gerçeği yaşayın

Virtual Reality

Tek bir tıklama ile sınırsız 

3B-Gerçeği yaşayın

Şimdi hazır! Müşterileriniz çok daha memnun kalacaklar çünkü isteklerine daha iyi cevap verebilirsiniz. Bunu nasıl başaracaksınız? Çok kolay! Ofisinizde Toplantı esnasında planladığınız yapının etrafında içinde gezindirebileceksiniz. Serbest hareket edebilecek her yöne baka bilecek ilerde yapı bitiğinde bina nasıl olacağını görecek.

ALUPLAN PROGRAM SİSTEMLERİ

Virtuelle Realität – 3B-Videodan Fazlası

Bunu kullanırken teknolojinin desteklediği bir 3B-Gözlük. Örneğin: Oculus Rift, VIVE VR), Game-Engin ve AX3000 Plugin Planlama -Araçtan verileri okumakta tır. Bu yöntem ile müşteriniz resmen planladığını z yapıların etrafında içinde serbest gezinebilir kendi istediği gibi. Avantajınız: Sadece bu yöntem ile gerçek mekanların izlenimi orantıyı aydınlatma durumu ve renk malzeme seçimlerinizi sunmuş olacaksınız. Hemde farklı yıllık ve günlük saat dilimlerine göre veya hava koşullara göre.

BricsCAD ve Archicad tek tıklama planlama yazılımınızda ve başlayın!

Daha kolay olamaz! Çalışma tarzınız değiş meye çek. Sadece müşteriniz ile iletişim daha iyi olacak. AX3000 VR normal planlama yazılımınız için bir Plugin dir. İstediğiniz zaman şu anki planlama durumundan sadece tek bir tıklama ile gerçek zaman VR çevresini yükleyebilirsiniz. Müşteriniz hızlı her değişikliği hemen sunabilirsiniz. Örneğin bir duvarın taşınması veya pencerenin büyümesi gibi…..

Bimplus: Virtual‐Reality‐Çözümü Tüm Planlama Yazılımlar İçin.

Eğer herhangi başka bir planlama yazılım ile mi çalışıyormusunuz? Sorun değil AX3000 VR Bimplus platformunda da size bir zarif çözüm sunabiliyoruz. Bu merkezi Open-Bim-Platformu ile yapılarınız ve planlarınız her planlama yazılım ile sanal gezinti hazırlaya bilirsiniz ve müşterilerinize suna bilirsiniz.

Şimdi ücretsiz deneyin!

ALLPLAN 2020
“World Innovation: Modeling, Analysis and
Detailing in a single BIM solution for Bridges.”

ALUPLAN PROGRAM SİSTEMLERİ

Özetle Allplan BRIDGE Avantajları

Model creation without compromise

Allplan Bridge has been developed by recognized bridge experts. The 3D parametric model description considers the road layout, bridge alignment and required cross-sections, making model configuration quick and efficient. Complex geometries including double-curved alignment and variable cross-sections can be created easily. The user only needs to define typical cross-sections and Allplan Bridge will accurately calculate all cross-section variants in accordance with the defined table(s) or/and formula(s).

Prestressing made simple

Allplan Bridge makes it easy to model a wide range of types of pre-stressing: with immediate or later bond, internal and external, longitudinal, transverse and vertical, as well as with non-standard geometry. Based on user-defined 3D points, the program automatically generates the geometry of a tendon along the bridge structure.

Planning stressing sequences in Allplan Bridge

A stressing sequence can be defined for each tendon specified in the model. Stressing, wedge slip, and releasing are available actions. These actions are carried out at the begin of the tendon, at the end, or at both sides simultaneously. To optimize the management of tendon stressing, the sequences of stressing actions are stored as named “stress groups.

Referencing standard profiles

Standardized and repeatedly arranged cross-section parts such as longitudinal stiffeners in steel and composite sections can be easily placed.

Integration of the fourth dimension

The time as fourth dimension is considered when specifying the construction process. Amongst other things it is possible to define and compare different schedules for the same bridge structure.

Technical preview – Analysis: Calculation of cross section values

The calculation of cross-section values is an essential step in the generation of an analysis model. The calculation supports all types of sections with an arbitrary geometry.

Save time with parametric object placement

Objects from the Allplan Engineering library can be referenced in Allplan Bridge 2019 to add further details such as lamp posts or anchor devices of tendons to the bridge model.

Convenient operation

Unique parametric control enables quick and efficient management of the inevitable changes that occur during the design process saving both time and money. Working with Allplan Bridge is very convenient and specifically tailored to the requirements of bridge engineering.

Changes made in no time at all

Allplan Bridge helps you to manage the inevitable changes that occur during the design process. The parametric model description is an ideal base for adapting design changes. The modifications are incorporated only at their origin and all other linked members are automatically updated.

Smooth data exchange

Integrating road data used for road/bridge alignment is easily achieved via Allplan’s open BIM platform Bimplus. The bridge engineer must only take over the road data and can immediately start with the bridge design. Once the design is completed, the parametric model can be transferred in Allplan Engineering and to analysis software.

Intelligent Database

Allplan Bridge benefits from a built-in database that is continuously logging modifications as the project progresses. This ensures that the input is never lost.

From model to time planning

The parametric bridge model generated in Allplan Bridge can be subdivided into individual construction elements. These can be transferred to Allplan Bimplus and linked with time-specific attributes.

Köprü Uzmanlarından Teknik Destek

ALLPLAN’s bridge design experts have over 30 years’ experience supporting engineers worldwide. ALLPLAN’s clients can benefit from our technical experts providing comprehensive consultancy, training and suppor

ALUPLAN PROGRAM SİSTEMLERİ

Son 5 yıldaki tüm geliştirmelere göz atın

Allplan 2015-2020 – Allplan Architecture tüm yenilikler bir arada.

service image
01

Allplan Destek

Read More

Allplan Destek

Allplan Destek: Allplan Serviceplus ağımızın bir üyesi olarak, daima en güncel versiyonu kullanır ve yazılımınızın tüm opsiyonlarından istifade edersiniz. İster yönetici, mimar, ofis müdürü veya yönetici direktör olun: Destek ekiplerimiz sorularınızı hızla ve güvenilir şekilde yanıtlayacaklardır.
service image
02

Allplan Forum

Read More

Allplan Forum

Allplan Forum: Uluslararası servis portalımız Allplan Connect ile, dünya çapındaki Allplan topluluğunun deneyimlerini paylaşabilirsiniz.
service image
03

FEATURES 2016 - 2020

Read More

FEATURES 2016 - 2020

Yeni etkileşimli sürüm karşılaştırmamız size, sadece birkaç tıklamayla, her Allplan sürümüne hangi heyecan verici yeni özelliklerin eklendiğini ve size hangi avantajları sunduğunu söyleyecektir.
ALLPLAN 2020

DENEME
SÜRÜMÜ İNDİR

Allplan ürünlerini, 30 gün boyunca, herhangi bir alım zorunluluğu olmadan kullanın.

 

Yazılımı indirin ve avantajları gözlerinizle görün.

Allplan Architecture mimarlara tasarım serbestliği ve proje üzerinde tam hakimiyet sağlayan, üst düzey BIM yazılımıdır. Yazılım, detaylı uygulama projelerini benzersiz bilgi içeriği ile oluşturmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Başarınızı yükseltin:

  • Fiziksel ve fonksiyonel özellikler tanımlayın
  • Profesyonel çizim ve görseller oluşturun
  • Güvenilir ve takip edilebilir metraj ve maliyetleri hesaplayın.

 

ALLPLAN SIZE UZMAN DESTEĞI SUNMAKTADIR

Allplan’a geçiş desteği; Allplan yerinde destek: Eğer Allplan’a geçmek isterseniz, bölgenizde bulunan bir iş ortağımız size yazılım uyarlanması ile ilgili uzman destek sağlayacaktır;

İster bir tanıtım, eğitim, geçiş için destek, veri takası, veya yardım ihtiyacınız söz konusu olsun, iş ortağınızla temasa geçiniz.

Herhangi bir sorunuz var mı, veya bağlayıcılığı olmayan bir teklif ister misiniz?

Allplan Bridge Download