Scroll

ALLPLAN EXCHANGE
Accelerates your management
Routine work? Outsourced!

ALLPLAN EXCHANGE

The Allplan Exchange digital plan management system enables architects and engineers to store and archive, in various output formats, all plans created in Allplan, and sent via the web service to other project collaborators. This allows the current plan data to always be available – over the entire course of the project – to all collaborators.

ALUPLAN PROGRAM SİSTEMLERİ

Allplan Exchange is the ultimate solution for delivering plans digitally

Allplan Bridge ile en basit işlem ve verimli iş akışları için tasarlanmış tamamen yeni bir platform oluşturuldu. Yapısal analiz ve detaylandırma için iki ayrı model yerine ortak bir köprü modeli kullanılarak disiplinlerarası işbirliği geliştirildi. Parametrik model ve iş adımlarının kapsamlı otomasyonu, aşırı zaman alan ve hataya açık tasarım değişiklikleri için gereken süreyi önemli ölçüde azaltır. Allplan Bridge, köprü projelerinin tasarlanma ve yürütülme şeklini değiştirecek yeni nesil bir BIM çözümüdür

ALUPLAN PROGRAM SİSTEMLERİ

Özetle Allplan BRIDGE Avantajları

Efficient delivery of plans

Plans are distributed directly from Allplan with the online area of Allplan Exchange - which is optimally integrated in the BIM platform. The documents of the project are stored online, which enables all project collaborators to access up-to-date information. Thanks to the contact-related settings and comfortable plan filters, the partners only receive the plans and formats that are actually relevant to them. This avoids a "data flood".

Transparent communication

After plans have been sent, the recipient automatically receives an email with a note on how to proceed further e.g. "For information", "For confirmation", "Please call back". The data is available for downloading at HTTPS://EXCHANGE.ALLPLAN.COM. This enables construction projects to be planned and implemented more efficiently.

Productive plan management

Allplan Exchange provides new functions and services for digital plan management. With the seamlessly integrated module, plan attributes such as the plan index can be easily edited. Plan data is securely stored and archived locally in various formats (e.g. pdf, dwg, and tif) via the multi-export function. This enables routine tasks in plan management to be completed in a significantly flexible and productive method.

A perfect connection between CAD and web

Since construction projects are becoming increasingly complex, processes must become more transparent: Through the seamless integration of Allplan Exchange, Allplan accelerates the collection, distribution and archiving of plan data. This avoids discrepancies and delays.

ALUPLAN PROGRAM SİSTEMLERİ

Son 5 yıldaki tüm geliştirmelere göz atın

Allplan 2015-2020 – Allplan Architecture tüm yenilikler bir arada.

service image
01

Allplan Destek

Read More

Allplan Destek

Allplan Destek: Allplan Serviceplus ağımızın bir üyesi olarak, daima en güncel versiyonu kullanır ve yazılımınızın tüm opsiyonlarından istifade edersiniz. İster yönetici, mimar, ofis müdürü veya yönetici direktör olun: Destek ekiplerimiz sorularınızı hızla ve güvenilir şekilde yanıtlayacaklardır.
service image
02

Allplan Forum

Read More

Allplan Forum

Allplan Forum: Uluslararası servis portalımız Allplan Connect ile, dünya çapındaki Allplan topluluğunun deneyimlerini paylaşabilirsiniz.
service image
03

FEATURES 2016 - 2020

Read More

FEATURES 2016 - 2020

Yeni etkileşimli sürüm karşılaştırmamız size, sadece birkaç tıklamayla, her Allplan sürümüne hangi heyecan verici yeni özelliklerin eklendiğini ve size hangi avantajları sunduğunu söyleyecektir.
ALLPLAN 2020

DENEME
SÜRÜMÜ İNDİR

Allplan ürünlerini, 30 gün boyunca, herhangi bir alım zorunluluğu olmadan kullanın.

 

Yazılımı indirin ve avantajları gözlerinizle görün.

Allplan Architecture mimarlara tasarım serbestliği ve proje üzerinde tam hakimiyet sağlayan, üst düzey BIM yazılımıdır. Yazılım, detaylı uygulama projelerini benzersiz bilgi içeriği ile oluşturmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Başarınızı yükseltin:

  • Fiziksel ve fonksiyonel özellikler tanımlayın
  • Profesyonel çizim ve görseller oluşturun
  • Güvenilir ve takip edilebilir metraj ve maliyetleri hesaplayın.

 

ALLPLAN SIZE UZMAN DESTEĞI SUNMAKTADIR

Allplan’a geçiş desteği; Allplan yerinde destek: Eğer Allplan’a geçmek isterseniz, bölgenizde bulunan bir iş ortağımız size yazılım uyarlanması ile ilgili uzman destek sağlayacaktır;

İster bir tanıtım, eğitim, geçiş için destek, veri takası, veya yardım ihtiyacınız söz konusu olsun, iş ortağınızla temasa geçiniz.

Herhangi bir sorunuz var mı, veya bağlayıcılığı olmayan bir teklif ister misiniz?